Mieszkania w Poznaniu – czy warto?

Kupno domu czy mieszkania to często decyzja podejmowana na całe życia. Nie ma zatem niczego dziwnego w tym, że wiele rodzin zastanowi się dziesięć razy zanim podejmie jakąkolwiek decyzję. W zależności od wielu czynników bardzo ważnym aspektem jest oczywiście wybór lokalizacji. W pogoni za nauką, pracą czy wreszcie miłością możemy niejednokrotnie „wylądować” w bardzo nieoczekiwanym miejscu. W ostatnim czasie bardzo dużo osób – z bardzo różnych powodów – zdaje się wybierać wspomniany w tytule Poznań. Warto zatem sprawdzić, dlaczego właśnie to miasto cieszy się tak dużą popularnością oraz pod jakimi względami wyróżnia się na tle innych regionów Polski. Przede wszystkim należy zwrócić się w stronę oferty rynku nieruchomości. Zarówno pod względem mieszkań i domów na rynku pierwotnym, jak i pod względem nieruchomości oferowanych na rynku wtórnym przez właścicieli prywatnych. Ale nie tylko, ponieważ oprócz kupionego „gniazdka”, liczą się również czynniki zewnętrzne. Takie jak chociażby obecność terenów zielonych, różnych obiektów budowlanych czy komunikacja miejska. O tym wszystkim w kontekście mieszkania w Poznaniu z pewnością trzeba wspomnieć.

Oferta na rynku nieruchomości – co wybierają Poznaniacy?

Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, że oferta rynku nieruchomości w Poznaniu jest bardzo bogata. Przeważają co prawda propozycje firm deweloperskich na rynku pierwotnym, ale zaraz obok znajduje się również interesująca oferta właścicieli prywatnych na rynku wtórnym. Jak zatem zdecydować, która nieruchomość będzie najbardziej atrakcyjna? Okazuje się, że zdania są naprawdę podzielone. Chociażby pod względem lokalizacji. Jedni skłaniają się ku opcji pozostania w samym centrum miasta, inni „emigrują” na osiedla podmiejskie. Wszystko zależy od tego, jakie oczekiwania przyszli właściciele wiążą ze swoim mieszkaniem. Dla jednych odległość od centrum nie jest istotna, dla innych bliskość punktów handlowo-usługowych czy pracy i szkoły stanowi priorytet. Jakby jednak nie było, jedno jest pewne: liczba ofert nieruchomości w Poznaniu z pewnością spełni oczekiwania nawet najbardziej wybrednego kupującego. 

Tereny zielone Poznania – czy warto tam zajrzeć?

Stolica województwa wielkopolskiego z pewnością zasługuje na uwagę pod względem obecności terenów zielonych. Warto tutaj wspomnieć chociażby o Parku Sołackim czy Parku Cytadela. Ciekawostką jest fakt, że tereny zielone zajmują w Poznaniu aż dwadzieścia siedem procent powierzchni całego miasta. Łącznie daje to nam ponad siedemdziesiąt kilometrów kwadratowych przestrzeni. W przypadku wspominania terenów rekreacyjnych Poznania, z pewnością warto wspomnieć również o poznańskiej Malcie. Mowa tutaj o sztucznie utworzonym jeziorze, którego atrakcje każdego dnia przyciągają nad wodę zarówno mieszkańców, jak i gości. Na jeziorze odbywają się między innymi konkursy kajakarskie. Oprócz tego w bezpośrednim sąsiedztwie wybudowano wielki kompleks, który zimą zamienia się między innymi w stok narciarski i saneczkowy. 

Kultura, oświata, nauka – czym zachwyca Poznań?

Atrakcje turystyczne Poznania można byłoby wymieniać w nieskończoność. Z pewnością na uwagę zasługują Trakt Królewsko-Cesarski czy Szklak Piastowski, czyli dwie ważne trasy turystyczne przebiegające bezpośrednio przez stolicę województwa wielkopolskiego. Obok stałych atrakcji architektonicznych, w Poznaniu można w zależności od pory roku podziwiać różnego rodzaju festyny i jarmarki. W czerwcu odbywa się na przykład Jarmark Świętojański, z kolei przed świętami Bożego Narodzenia można wziąć udział w Betlejem Poznańskim. Wszystko po to, by zachęcić mieszkańców do wyjścia z domów oraz rozsławić Poznań w innych częściach Polski, Europy czy nawet świata. Jeśli chodzi o oświatę, w Poznaniu prężnie funkcjonują zarówno szkoły podstawowe, gimnazja jak i szkoły ponadgimnazjalne. Nie można zapomnieć oczywiście o szkolnictwie wyższym. Na uwagę zasługują w tym kontekście między innymi Politechnika Poznańska, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza czy Uniwersytet Przyrodniczy. 

Komunikacja miejska – z czego warto skorzystać w Poznaniu?

Jak w każdym miejscu, także i w stolicy wielkopolskiego województwa prężnie działa komunikacja miejska. Mowa tutaj przede wszystkim o dziennych liniach autobusowych oraz dziennych liniach tramwajowym. Należy jednak zaznaczyć, że w Poznaniu funkcjonuje również komunikacja nocna. Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy mieszkańcy mogą za pomocą taniego środku transportu dostać się w pobliże swojego domu. Obok komunikacji miejskiej w Poznaniu działają również dworce autobusowe i dworce kolejowe. Dzięki nim każdego dnia z Poznania wyruszają połączenia we wszystkich kierunkach. Co ważne, są to połączenia nie tylko krajowe, ale również zagraniczne. Ostatnim bardzo istotnym łączem komunikacyjnym jest w Poznaniu port Ławica. Dzięki niemu bez przesiadek można polecieć do wielu państw zagranicznych. Obok wymienionych punktów bardzo dużą uwagę władze miejskie przykładają do budowania ścieżek rowerowych. Na przestrzeni ostatnich kilku lat zakupiono nawet rowery miejskie, z których mieszkańcy Poznania mogą korzystać po założeniu odpowiedniej karty. 

W obliczu wszystkich wymienionych argumentów wydaje się, że kupno mieszkania w Poznaniu rzeczywiście może być dobrym wyborem pod wieloma względami. Przede wszystkim raz jeszcze warto podkreślić różnorodność na poznańskim rynku nieruchomości. Domy i bloki budowane zarówno w mieście jak i na osiedlach podmiejskich co roku przyciągają nowych mieszkańców. Nie bez znaczenia pozostaje bardzo rozwinięta komunikacja miejska. Mimo licznych remontów, prężnie działają linie tramwajowe czy autobusowe. W Poznaniu funkcjonują również takie obiekty jak lotnisko, dworzec kolejowy czy dworzec autobusowy. Nie bez znaczenia dla mieszkańców Poznania pozostaje rozwój terenów zielonych oraz ścieżek rowerowych. Nie tylko na obrzeżach miasta, ale także w jego ścisłym centrum. Plusem stolicy województwa wielkopolskiego nie od dziś pozostają różnego rodzaju obiekty naukowe, kulturalne i oświatowe. Mieszkanie w takim miejscu daje niesamowite możliwości rozwoju zarówno dzieciom, młodzieży, jak i dorosłym.