Charakterystyka nowoczesnego biurowca

Efektywny, dobrze rozwijający się biznes potrzebuje odpowiedniej wizytówki. Dziś, na tę ostatnią składa się przynajmniej kilka ważnych czynników. W dobie dwudziestego pierwszego wieku z pewnością istotnym elementem jest dobrze zaprojektowana i stworzona na potrzeby danej działalności strona internetowa, która promuje firmę i trafia to bardzo szerokiego grona potencjalnych klientów. Wizytówką firmy jest również jej doświadczenie oraz zatrudnieni pracownicy. Ci ostatni powinny charakteryzować się komunikatywnością i profesjonalizmem – szczególnie, jeśli specyfika branży oznacza nieustanny kontakt z klientami. Obraz kształtowany w świadomości byłych, obecnych i przyszłych klientów kształtuje w dużym stopniu szef określonej spółki. Jego aparycja, sposób bycia czy wykształcenie z pewnością mogą zaważyć na dobrej lub złej opinii. Podobnie jest zresztą z lokalizacją firmy. W ostatnim czasie ogromną wagę przywiązuje się do wyglądu i sposobu działania różnego rodzaju firm. Rynek budowlany rozwija się w kontekście biurowców bardzo prężnie, ponieważ od nieco ponad dekady na takie obiekty jest niebagatelny popyt. Czym jednak charakteryzują się wspomniane biurowce? Na jakie elementy zwracają uwagę podczas wynajmu prezesi i właściciele firm? Jakie znaczenie ma wreszcie przestrzeń biurowa nie tylko dla klienta, ale również dla pracownika? Warto znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ mogą one w znaczny sposób poprawić wizerunek nowoczesnej, prężnie rozwijającej się firmy. 

Nowoczesny biurowiec a budowanie marki

Budowanie marki to dzisiaj bardzo ważny aspekt działania każdej firmy. Odpowiedni marketing czy reklama wpływają na klienta i promują usługi danej działalności w bardzo rozszerzonych kręgach. Na świadomość marki mają wpływ różne czynniki. Przede wszystkim doświadczenie, zaufanie czy jakość świadczonych usług. Liczy się również pierwsze wrażenie, które nierzadko decyduje o tym, czy klient chce kontynuować współpracę z jakąś firmą. Niebagatelne znaczenie w tym kontekście ma zatem wynajęte biuro, w których znajduje się siedziba danej spółki. Nowoczesne i przestronne biuro z pewnością przypadnie każdemu klientowi do gustu. 

Wygoda i lokalizacja w nowych biurowcach

Lokalizacja biurowca to podstawowa kwestia, nad którą musi pochylić się inwestor planujący nową inwestycję. Jak się okazuje, nowoczesne budynki coraz częściej powstają w oddaleniu od ścisłego centrum miasta. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że dojazd do centrum w większych miastach bywa znacznie utrudniony. Klient dojeżdżający do wybranej firmy zaoszczędzi nerwy i czas, jeśli biuro będzie znajdować się z dala od ruchliwych uliczek, hałasu i zgiełku. Z drugiej strony lokalizacja biura powinna być dostępna nie tylko dla klientów i pracowników zmotoryzowanych. Dużą rolę w atrakcyjności biura pełni zatem bezpośrednie sąsiedztwo komunikacji miejskiej. Nowoczesny biurowiec kładzie duży aspekt na szeroko pojęty komfort związany z funkcjonowaniem budynku. Przestronne windy i podziemne parkingi z pewnością zaoszczędzą przestrzeń i ułatwią korzystanie z obiektu. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z niepełnosprawnością. 

Nowoczesność a ergonomia pracy

Ergonomia pracy to element bardzo ważny w przypadku biznesu biurowego. Odpowiednie warunki poprawiają jakość pracy oraz zadowolenie pracowników. Wbrew pozorom dobrze urządzane biuro w nowoczesnym budynku pozytywnie wpływa również na zdrowie zatrudnionych tam osób. Podstawową kwestią jest odpowiednie oświetlenie oraz temperatura pomieszczenia. Światło – zarówno naturalne, jak i sztuczne – powinno ułatwiać pracę o każdej godzinie, bez względu na porę roku. W nowoczesnych biurowcach znajdziemy również klimatyzację, która także pod wieloma względami poprawia ergonomię pracy. Optymalna temperatura w pomieszczeniu przydaje się przede wszystkim w gorące, letnie dni oraz zimą, gdy za oknem szaleje mróz i śnieg. Warto pamiętać także o meblach, które powinny być dostosowane do specyfiki wykonywanej pracy. Jeśli chodzi o meble biurowe, w tym przypadku ważny jest przede wszystkim odpowiedni dobór krzeseł i biurek. Nie można zapominać również o drobnych akcentach dekoracyjnych. Doniczkowe kwiaty czy zdjęcia ze wspólnych wyjazdów integracyjnych z pewnością ocieplą biurową przestrzeń i zbudują pozytywny wizerunek firmy. 

Innowacyjność to również bezpieczeństwo

Jeśli chodzi o nowoczesny biurowiec Poznań, Warszawa czy Wrocław reprezentują swoim budownictwem nie tylko komfort czy praktyczne zastosowania pod względem lokalizacyjnym. Warto pamiętać, że pracownicy oraz klienci powinni czuć się w biurze przede wszystkim bezpiecznie. W jaki sposób inwestorzy dbają o wspomniane względy bezpieczeństwa? Okazuje się, że te ostatnie są ważne już podczas stawiania budynku. Przy budowie stosowane są trwałe i solidne materiały budowlane, dzięki czemu postawione konstrukcje będą cieszyły się popularnością przez wiele następnych lat. W urządzonych pomieszczeniach i na korytarzach montuje się nowoczesne kamery, by te – dwadzieścia cztery godziny na dobę – monitorowały każdy fragment budynku. W wielu obiektach zatrudnia się również ochronę, która, podobnie jak kamery, czuwa nad bezpieczeństwem budynku przez całą dobę. Antypoślizgowe posadzki czy systemy przeciwpożarowe to kolejne przykłady na to, że w nowych biurach rzeczywiście jest bezpiecznie. 

Nowoczesny biurowiec to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Innowacyjny system bezpieczeństwa (kamery, ochrona, monitorowane parkingi podziemne) wpływa na szeroko pojętą ergonomię pracy. Podobnie jest zresztą ze wspomnianym komfortem. W klimatyzowanych, przestronnych biurach pracuje się z pewnością o wiele lepiej niż w starych, przyciemnionych i zagraconych pomieszczeniach. Odpowiednia przestrzeń biurowa wpływa z kolei na efektywność wykonywanych obowiązków oraz na kontakt z klientem. Zadowolenie tego ostatniego rośnie, jeśli profesjonalne usługi wykonywane są w profesjonalnym, nowoczesnym biurze. I choć o pierwszym wrażeniu powiedziano już wiele, z pewnością znaczna część klientów spojrzy przychylniejszym okiem na biuro nowoczesne i zmodernizowane, aniżeli na peerelowski biurowiec w nieciekawej lokalizacji.