Jaka karma dla psa

Posiadanie zwierzaka jest niezwykłą odpowiedzialnością, z której powinien sobie zdawać sprawę każdy właściciel. Obok przyjemności związanej z obecnością pupila pojawiają się również różnego rodzaju obowiązki. Jedne dotyczą wyprowadzania zwierzaka na spacer, inne związane są z zapewnieniem mu – w razie takiej potrzeby – odpowiedniej opieki medycznej świadczonej przez weterynarza w gabinecie zoologicznym. Bardzo ważnym aspektem jest również dieta pupila. Wbrew pozorom pies wcale nie jest w stanie zjeść wszystkiego, co właściciel podsunie mu do miski. Co więcej, niektóre produkty zdrowe i przydatne człowiekowi, mogą w większych ilościach znacznie zaszkodzić domowemu zwierzakowi. Warto zatem wiedzieć, jakie produkty powinny dominować w diecie naszego psa oraz jak dostosować posiłki w zależności od wieku czy stanu zdrowia zwierzaka. Wbrew pozorom wspomniana wiedza dla większości właścicieli wcale nie jest taka oczywista.

Rodzaje karmy dla psa

Współcześnie osoby zajmujące się żywieniem zwierząt, wskazują kilka sposobów, którymi właściciele mogą kierować się przygotowując dietę psa. Nieco ciekawszą metodę przygotowywania posiłków stworzył doktor Ian Billinghurst. Dieta o nazwie BARF zakłada, iż aż sześćdziesiąt procent pożywienia będzie podawana zwierzakowi w postaci surowej. Reszta to mieszkanka warzyw, podrobów i dodatków takich jak jogurty czy twarożki. Więcej na temat zalet i wad tej metody można poczytać na różnych stronach internetowych poświęconych diecie psów. Alternatywą dla diety BARF jest pożywienie gotowane przez właściciela w domu. Przygotowywane posiłki składają się z gotowanego lub surowego mięsa, różnych warzyw oraz produktów bogatych w węglowodany (na przykład kaszę, ryż czy psie sucharki). Oprócz wskazanych sposobów na rynku pojawiają się również gotowe karmy dla zwierząt. Można tutaj wyróżnić między innymi karmę suchą czy karmę mokrą. Warto jednak pamiętać o tym, by sprawdzać skład danej puszki lub paczki i jednocześnie unikać produktów z dużą ilością składników sztucznych czy też chemicznych.

Karmienie pod stołem

Wiele osób dokarmia swoje psy podczas posiłków. Ignorowanie tęsknych spojrzeń pupila rzeczywiście może być bardzo trudne. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że karmienie pod stołem wcale nie prowadzi do niczego dobrego. Smaczne i syte posiłki człowieka niekoniecznie są zdrowe i wartościowe pod względem odżywczym dla naszego zwierzaka. Regularne i obfite dokarmianie może prowadzić do różnych schorzeń i chorób, których potem ciężko się pozbyć. Infekcje mogą dotyczyć między innymi żołądka, jelit czy wątroby. Do takich sytuacji dochodzi oczywiście wtedy, gdy człowiek przesadza ze wspomnianym dokarmianiem. Kawałek kotleta rzuconego pupilowi czy końcówka mięsnej potrawki raz na jakiś czas z pewnością nie zaburzą prawidłowo stosowanej diety. Warto zatem zadbać o umiar w dokarmianiu naszego podopiecznego.

Przysmaki od producentów

W ostatnim czasie na rynku pojawiło się sporo różnego rodzaju przysmaków dla psa. Te ostatnie warto kupować przynajmniej z kilku powodów. Przede wszystkim zawierają cenne minerały, witaminy i substancje odżywcze. Niektóre przysmaki dla psa pozytywnie wpływają na szkliwo i wygląd jamy ustnej. Warto jednak zauważyć, że wspomniane produkty najlepiej kupować od zaufanych producentów. Przy zakupie trzeba również zwrócić uwagę na skład. Najczęściej smaczne przysmaki dla psa przydają się podczas tresury jako forma nagrody. Wspomniane elementy można zakupić w każdym sklepie zoologicznym.

Dieta starszego pupila

Starsze psy z pewnością powinny posiadać inną dietę niż te, które znajdują się w sile wieku. Przede wszystkim warto pamiętać o uzębieniu pupila. Z wiekiem staje się ono bardziej podatne na uszkodzenia, zęby zaczynają również wypadać. W takich przypadkach suchą karmę warto przed podaniem namoczyć. Dzięki temu, pies nie będzie się podczas jedzenia męczył. Bardzo ważny jest również dostęp do świeżej wody. W zależności od prowadzonego trybu życia, ilość karmy powinna być mniejsza lub większa. Warto zwracać zatem uwagę na to, w jakiej kondycji znajduje się nasz zwierzak. Często bywa tak, że mimo podeszłego wieku, psy nadal uwielbiają biegać, skakać i bawić się z właścicielem. Wtedy porcja dostarczanego pokarmu naturalnie powinna być większa.

Dieta szczeniaka

Małe zwierzaki potrzebują wyjątkowej uwagi ze strony swoich właścicieli. Przede wszystkim dlatego, że ich rozwój oraz wzrost następują bardzo szybko. Nieodpowiednia dieta może prowadzić do poważnych powikłań, których potem niestety nie da się odwrócić. Warto zatem wiedzieć, jak radzić sobie z ewentualnymi problemami oraz z ustalaniem prawidłowej diety. Pokarmy dla szczeniaków powinny być przede wszystkim podawane regularnie i w odpowiednio dobranych ilościach. Każda rasa posiadana indywidualne wymagania żywieniowe, dlatego przed kupieniem czy adopcją psa warto poradzić się w tej sprawie weterynarza. Kompetentne rady można znaleźć także na stronach internetowych poświęconych szczeniakom i określonym rasom psów. Oprócz karmy szczeniak powinien mieć zawsze dostęp do świeżej wody. Sukcesywnie podczas jego wzrostu karmę dla szczeniąt powinno zamieniać się na pokarm dla większych psów.

Dieta psa powinna być przede wszystkim zbilansowana i bogata w najbardziej potrzebne składniki odżywcze. Dobre produkty wpływają nie tylko na kondycję, ale również na zdrowie naszego pupila. Warto przede wszystkim skłaniać się w stronę zaufanych producentów, których karmy oferowane są często w sklepach zoologicznych, a nie wyłącznie popularnych sieciówkach spożywczych. Dodatkowo co jakiś czas warto inwestować we wspomniane wcześniej przysmaki dla psa. Te ostatnie nierzadko poprawiają szkliwo zębów czy zawierają potrzebne witaminy i składniki odżywcze. Osobną kwestią pozostaje żywienie zwierząt młodych oraz starszych. Warto pamiętać o tym, że takie zwierzaki powinny być traktowane inaczej niż zdrowe osobniki dorosłe. O karmieniu zwierzaków w każdym wieku można przeczytać na portalach internetowych poświęconych wychowywaniu psów.