Kominek w salonie

 

Wiele osób marzy o tym, by elementem wystroju sypialni, jadalni czy wreszcie salonu stał się elegancki i praktyczny kominek rodem z klasycznych, zagranicznych filmów. Niestety na marzeniach i planowaniu często w przypadku aranżacji pomieszczenia się kończy. Dlaczego? Otóż nie dlatego, że marzenia danej rodziny czy osoby ulegają zmianie. Domowników często zniechęca praca, którą trzeba włożyć w montaż instalacji kominkowej czy też koszty, które w wyniku takiego przedsięwzięcia będzie trzeba ponieść. Warto jednak wiedzieć, że w dobie dwudziestego pierwszego wieku montaż kominka wcale nie musi być skomplikowany czy też wreszcie kosztowny. Co więcej, pomysłów na aranżację może być naprawdę dużo. Warto zatem sprawdzać oferty proponowane przez firmy z branży oraz jednocześnie śledzić źródła architektoniczne, w których pomysłów na aranżację pomieszczenia z kominkiem jest naprawdę dużo. Należy również zauważyć, że mimo pełnej dowolności, kominki najczęściej zdobią w domach i mieszkaniach pokój zwany salonem.

Rola kominka w salonie

Decydując się na kupno oraz montaż kominka, warto zdawać sobie sprawę z jednej rzeczy. Obecność takiej konstrukcji powinna spełniać nie tylko rolę praktyczną, ale również funkcję estetyczną. Wybierając określony model należy porównać go z pozostałym wyposażeniem salonu czy chociażby jego kolorystyką. Jeśli chodzi o funkcje praktyczne, bardzo popularne (szczególnie wśród zwolenników ekologicznego trybu życia) są obecnie tak zwane kominki z płaszczem wodnym. Wytwarzane przez nie ciepło można efektywnie łączyć z instalacją grzewczą. Innymi słowy produkowane przez kominek ciepło jest odczuwalne nie tylko w miejscu, w którym zamontowany jest kominek. Dociera bowiem wszędzie tam, gdzie znajdują się znane wszystkim grzejniki czy też kaloryfery. Funkcje estetyczne są natomiast bardzo dobrze kojarzone chociażby ze starych, amerykańskich filmów. Ozdabianie bożonarodzeniowe kominka skarpetami i gwiazdą betlejemską jest zazwyczaj marzeniem każdego dziecka. Warto jednak pamiętać, że estetyka wspomnianej konstrukcji jest również samoistna. Wkłady kominkowe potrafią prezentować się wyjątkowo bez jakichkolwiek ozdób czy dodatkowych starań. Szczególnie wtedy, gdy w palenisku zapłonie ogień. To właśnie dlatego od dawien dawna cieszą się ogromną popularnością. Zimowe wieczory spędzone przed kominkiem z książką i gorącą czekoladą w rękach są z pewnością milszą alternatywą, niż kolejny program telewizyjny czy popołudniowa drzemka. 

Kominek a jego styl

Współczesny rynek „kominkowy” dostosował swoją ofertę do potrzeb różnych grup konsumenckich. W sklepach (zarówno tradycyjnych, jak i internetowych) znajdziemy nie tylko tradycyjne kominki wykonane z cegły czy kamienia, ale również modele nowoczesne i surowe, które swoją konstrukcją nawiązują do stylu minimalistycznego. Tak samo jak wkład kominkowy, ważna okazuje się być również obudowa czy też konstrukcja. W zależności od wyglądu pomieszczenia, ta ostatnia może nawiązywać do wnętrza na przykład pod względem kolorystyki czy struktury. Wszystko po to, by poszczególne części w kontekście aranżacyjnym zostały połączone w jednolitą całość. W ostatnim czasie dominujące okazują się być dwa odmienne style. Z jednej strony króluje styl rustykalny związany poniekąd z vintage oraz retro. Z drugiej strony pojawia się wspomniany już wcześniej minimalizm, dla którego najważniejsza okazuje się być prostota oraz pewnego rodzaju surowość.

Priorytetowe bezpieczeństwo

Kominek z pewnością sprawia, że salon staje się bardziej przytulny (w przypadku tradycyjnych wnętrz w stylu rustykalnym) czy też charakterystyczny (jeśli mowa o minimalizmie). Warto jednak pamiętać, że obok wartości minimalistycznych bardzo ważne staje się bezpieczeństwo. Tradycyjne kominki wymagają budowy instalacji kominkowej, która podczas pracy kominka będzie odprowadzać produkowane przez ogień spaliny. Montaż wymaga zatem zatrudnienia zaufanych i doświadczonych fachowców, dla których budowa takiej konstrukcji nie stanowi problemu. Decydując się na kominek, z pewnością warto podejmować decyzję podczas remontu lub jeszcze podczas budowy domu. Przede wszystkim dlatego, że działania ekipy instalacyjnej w późniejszym okresie mogą być bardzo uciążliwe dla mieszkańców domu. Warto wspomnieć chociażby o wstawianiu wentylacji czy komina - takie elementy związane są bowiem z usuwaniem fragmentów ścian. 

Kominek w innym pomieszczeniu

Najpopularniejszym miejscem, jeśli chodzi o montaż kominka jest oczywiście pokój dzienny. Niemniej jednak można zauważyć, że wkłady kominkowe pojawiają się także w innych pomieszczeniach. Na przykład w kuchni, gdzie często stylizuje się je na starodawne paleniska. Tego rodzaju konstrukcje spotykamy w domach budowanych poza miastem, gdzie zamiłowanie do naturalizmu oraz przyrody wpływa na sposób aranżowania wnętrza. Warto również podkreślić, że jeśli chodzi o kominki tradycyjne, o wiele częściej mamy z nimi do czynienia właśnie w domach położonych w małych miejscowościach lub na obrzeżach dużych aglomeracji. W przypadku centrum często korzysta się z nowoczesnych rozwiązań w postaci kominków elektrycznych czy też kominków ekologicznych (tzw. biokominki). Te ostatnie można spotkać na przykład w sypialniach. Z jednej strony właściciele liczą na zbudowanie nastroju, z drugiej nie borykają się z problemem rozpalania czy sprzątania kominka. Nieco innowacyjnym pomysłem jest montaż kominka w łazience. Warto jednak wiedzieć, że i takie pomysły są na chwilę obecną realizowane.

Kominek w salonie jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie przytulne i klasyczne wnętrza. Blask ognia spełnia zatem nie tylko funkcję pragmatyczne, ale również szeroko pojęte funkcje estetyczne. Klasyczne kominki, obudowane cegłą lub kamieniem to nie jedyna opcja dla osób żądnych innowacji i nowoczesnych rozwiązań. Warto bowiem zauważyć, że na rynku pojawiają się również nieco mniej konwencjonalne modele kominków. Współczesne wkłady kominkowe cechują się zatem różnorodnością i dużą estetycznością, dzięki czemu w efekcie końcowym każde wnętrze zyskuje niepowtarzalny wymiar. Tradycyjne kominki nie są oczywiście całą ofertą proponowaną przez producentów. Obok zwykłych „palenisk” pojawiają się między innymi tak zwane biokominki (czyli kominki ekologiczne) czy też kominki elektryczne. Dzięki takim rozwiązaniom kominek może mieć nie tylko osoba mieszkająca w domu jednorodzinnym, ale również właściciel lokalu w bloku mieszkalnym.