Jak modnie i wygodnie urządzić poddasze

 

dachOd kilkunastu lat w Polsce można zaobserwować, iż coraz częściej budowane domy zawierają poddasze. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta. Pomieszczenia na poddaszach są nie tylko bardzo oryginalne, ale również mają niepowtarzalny klimat, dzięki któremu zaaranżowane tam sypialnia czy łazienka stają się naprawdę wyjątkowe. Szkopuł tkwi jednak w tym, by umiejętnie urządzić dane wnętrze. Wiele rodzin ma niestety tendencję do zapychania każdego metra kwadratowego niepotrzebnymi przedmiotami. Jest to rozwiązanie kompletnie niepraktyczne i nie znajdujące żadnego wyjaśnienia czy zastosowania. Wolna przestrzeń i minimalizm to cechy, które każdemu domowi nadadzą praktyczny i klasyczny wymiar. Szczególnie kiedy chodzi o pomieszczenia na poddaszu. Odpowiednie zagospodarowanie metrażem sprawi, że każdy pokój na ostatnim piętrze stanie się wyjątkowy i godny pozazdroszczenia. Jak zatem zabrać się do jego zagospodarowania?

 Wybór odpowiednich okien do podstawa

Poddasze jest pomieszczeniem nieco innym niż pokoje znajdujące się w niższych partiach domu. Podczas budowy powinniśmy od razu zastanowić się, jaki rodzaj okien wybrać. Do wyboru są oczywiście dwie opcje. Można wybudować dach tak, by wstawić w niego okna pionowe – podobne do tych, które znajdują się na parterze. To rozwiązanie stosowane jest jednak coraz rzadziej. O wiele bardziej eleganckie są okna montowane pod skosem i dostosowane nachyleniem do wybudowanego dachu. Dlaczego Polacy decydują się częściej na drugą opcję? Przede wszystkim ze względów estetycznych. Sypialnia na poddaszu wydaje się o wiele bardziej przytulna, gdy kładąc się wieczorem spać nad naszymi głowami widzimy niebo usłane gwiazdami. Jest to oczywiście bardzo przerysowany obraz, jednak najczęściej taką wizję ma każda osoba budująca sobie poddasze. Przy wyborze okien nie liczy się jednak w największym stopniu estetyzm a ich solidność i praktyczność. Na uwagę zasługują między innymi okna FAKRO FTP-V U3 Electro. Wspomniany model jest nie tylko solidny, ale także wykonany z bardzo odpornych na czynniki zewnętrze materiałów. Warto bowiem podkreślić, że na wspomniane czynniki okna dachowe będą przez cały czas szczególnie narażone. Warto wspomnieć chociażby o padającym zimą śniegu czy wiosennej wilgoci.

Funkcjonalne meble nadadzą wnętrzu wyjątkowego charakteru

Poddasze nie lubi być zagracane. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia należy nabyć wyłącznie te meble, które będą przydatne. Dla przykładu w sypialni znajdzie się wyłącznie łóżko, szafki nocne i opcjonalnie regał na książki czy komoda. Warto również powiesić na ścianie jakieś fotografie, a na podłodze położyć dywan. W ten sposób każde pomieszczenie stanie się funkcjonalne, ale zarazem minimalnie przytulne. Przepych i zagracanie poddasza nie wpłynie nań zbyt pozytywnie, a wręcz przeciwnie. Zbyt dużo rzeczy znajdujących się w pomieszczeniu nie tylko będzie zapychało wnętrze, ale także automatycznie je przyciemni. Przestrzeń i światło są z kolei tymi czynnikami, którymi każde pomieszczenie niewątpliwie powinno się wyróżniać. Zwracając na nie uwagę otrzymamy przyjemne i funkcjonalne pomieszczenie.

Praktyczne dodatki są jak najbardziej wskazane

Wybierając dodatki na swoje poddasze należy kierować się przede wszystkim ich funkcjonalnością. Podobnie jak w przypadku mebli, to właśnie ta cecha powinna decydować o wyborze danego dodatku. Na jakie gadżety warto więc zwrócić uwagę? Przede wszystkim bezwzględnie przydatne staną się rolety lub żaluzje, które będą chronić mieszkańców przed nadmiernym napływem promieni słonecznych do pomieszczenia. Wydaje się na pierwszy rzut oka, że nie muszą być one uciążliwe, jednak w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Doskonale – nie tylko w przypadku poddasza, ale ogólnie – sprawdzają się modne pudełka wykonane najczęściej z tektury. Można zakupić je w każdym sklepie meblowym. Te składane gadżety pomieszczą przedmioty, które na co dzień nie powinny oglądać światła dziennego. Wiele osób ma tendencję do ustawiania na regałach czy meblościankach rzeczy, które na co dzień wyłącznie się kurzą i z czasem ulegają również zniszczeniu. W małych pudełkach umieszczonych na półkach lub w szafie, będą spokojnie czekały na chwilę, w której ktoś zapragnie ich użyć.

Wydaje się więc, że zaaranżowanie poddasza wcale nie jest takie trudne jak mogłoby się z początku wydawać. Należy po prostu kierować się tym, by pokoje pozostały w efekcie końcowym przytulne i praktyczne. Nadmierne zapychanie pomieszczeń zbyt dużą ilością dodatków czy mebli nie wpłynie pozytywnie na żaden rodzaj pokoju, bez względu na to czy będzie to sypialnia czy łazienka. Warto szukając inspiracji zajrzeć na strony internetowe poświęcone dekorowaniu poddaszy lub poszukać artykułów na ten temat w specjalistycznych czasopismach architektonicznych. W ostatecznym rozrachunku liczy się oczywiście to, czy my sami dobrze czujemy się w urządzonym wnętrzu. Jeśli będzie ono zawierało odpowiednią ilość wolnej przestrzeni, z pewnością tak właśnie będzie.