Sprzedaż domu krok po kroku

 

sprawiedliwośćŻycie układa się często bardzo przewrotne. Jednego dnia kupujemy dom i jesteśmy przekonani, że jest to inwestycja na całe życie, drugiego dnia okazuje się, że z jakiegoś powodu musimy sprzedać nieruchomość. Powodem najczęściej jest dzisiaj zmiana pracy. Otrzymując lepszą propozycję od obecnej, zazwyczaj nikt nie waha się z niej skorzystać. Nawet, jeśli przyjęcie nowej posady wymaga zmiany w postaci przeprowadzki do innego miasta czy nawet kraju. Zanim jednak dojdzie do tego ostatniego, należy zadbać o to, by sprzedać obecną nieruchomość. Wbrew pozorom nie jest to dziś takie proste. Zazwyczaj mamy bowiem do czynienia z długotrwałym procesem, który wymaga podjęcia kilku ważnych kroków. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią wycenę domu po to, by sprzedać go za właściwą sumę. Następnym krokiem jest znalezienie kupca, a więc wystawienie ogłoszenia, które przyciągnie potencjalnych nabywców. Znalezienie rodziny, która zamieszka w naszym domu wcale nie przychodzi tak łatwo i często trwa dość długo. Ostatnim krokiem jest oczywiście ustalenie warunków sprzedaży i znalezienie nowego lokalu w nowym miejscu zamieszkania.

 Wycena domu przyspieszy sprzedaż

Na ogół nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile wart jest nasz dom. Jeśli mieszkamy w nim od wielu lat, jego wartość naturalnie uległa zmianie. Wycena przeprowadzona kilkanaście lat wcześniej zapewne nie jest już zgodna ze stanem faktycznym. Niekiedy przeprowadzone remonty sprawiają, że mieszkanie czy dom jednorodzinny zwiększa swoją wartość. Innym razem w wyniku szkód wewnętrznych i zewnętrznych ów wartość może zostać trochę obniżona. Warto wiedzieć jaki jest stan mieszkania w chwili, kiedy decydujemy się na jego sprzedaż Jest to cenna informacja nie tylko dla nas samych, ale również dla agencji nieruchomości, która często proponuje nam swoje usługi czy też dla potencjalnego najemcy, który chce mieć pewność, że nie przepłaca decydując się na kupno właśnie tego domu. Jeśli chodzi o wyceny domów Walor Nieruchomości jest jedną z najlepszych firm w tej branży. Warto wybrać tak kompetentną spółkę, by nie mieć żadnych wątpliwości co do wyceny domu. W efekcie końcowym liczy się przecież to, by sprzedać dom za odpowiednią sumę.

Zatrudnienie agencji nieruchomości

klucze do domuAgencja nieruchomości to działalność, która ma nam ułatwić życie. Jej wynajęcie wiąże się jednak zazwyczaj z dodatkowymi kosztami. Kiedy warto skorzystać z wyżej wspomnianych usług? Zapewne wtedy, gdy zależy nam na czasie. Często propozycja nowej pracy spada na nas jak grom z jasnego nieba. Dom sprzedać więc trzeba szybko i za atrakcyjną cenę. Warto wspomnieć również o tym, że agent nieruchomości nie tylko zajmie się znalezieniem kupca do starego mieszkania, ale również może pomóc z znalezieniu nowego lokum. Jeśli jednak następny dom ma znajdować się w innym mieście, warto skorzystać z usług tamtejszego agenta nieruchomości, ponieważ będzie on o wiele bardziej zorientowany w sytuacji na rynku nieruchomości w swoim regionie.

Sprzedaż mieszkania na własną rękę

Dom jest miejscem, z którym wiele osób wiąże szczęśliwe i bogate wspomnienia. Nic więc dziwnego, że niektórzy właściciele sami chcą zadbać o to, by nowi najemcy okazali się odpowiednimi mieszkańcami. W takim przypadkach nie trzeba więc korzystać z usług agencji nieruchomości, bowiem można zająć się sprzedażą domu samodzielnie. Ogłoszenia zazwyczaj bezpłatnie mogą pojawiać się na wielu stronach internetowych. Jest to również źródło, do którego najczęściej sięgają internauci chcąc znaleźć mieszkanie na sprzedaż czy na wynajem. Równie dobrze my sami możemy z niego skorzystać, jeśli jeszcze nie znaleźliśmy nowego mieszkania czy też domu. Oprócz witryn w cyberprzestrzeni alternatywną opcją pozostają wciąż media drukowane. Regionalne gazety mają zazwyczaj rubryki, w których można umieścić ogłoszenie. Za taką usługę trzeba już jednak zapłacić. Cena ogłoszenia zależy zazwyczaj od liczby znaków. Z reguły takie publikacje są więc bardzo lakoniczne i nie zawierają żadnych fotografii. Pod tym względem strony internetowe z pewnością wygrywają z mediami drukowanymi.

Określenie warunków wyprowadzki

Sprzedając dom należy pamiętać o tym, by w umowie zawrzeć odpowiednie informacje. Nie należy na przykład decydować się na natychmiastową wyprowadzkę z domu, chyba że wymaga tego sytuacja. Zazwyczaj lepiej jest, gdy starzy właściciele mają kilka miesięcy na spokojną wyprowadzkę i przeprowadzkę do nowego domu. Niektórzy właściciele dopiero po podpisaniu umowy o sprzedaży lokalu, zaczynają szukać nowego mieszkania. Jest to dość ryzykowna opcja, dlatego warto zapewnić sobie trochę zapasowego czasu. Z pewnością z każdym kupcem można w tej kwestii dojść do porozumienia, ponieważ jemu także załatwienie pewnych spraw zajmie jakiś czas.

Należy pamiętać o wszystkich podstawowych krokach, które należy wykonać w przypadku wyprowadzki. Podstawą jest oczywiście przeprowadzenie wyceny domu po to, by zdobyć dokument potwierdzający jego wartość. Należy wybierać firmy doświadczone i sprawdzone w swoim fachu. Tylko w ten sposób przeprowadzimy transakcję, która zadowoli zarówno nas, jak i nowego nabywcę. Warto dodać, iż jeśli chodzi o wyceny domów Walor Nieruchomości jest firmą godną polecenia w przypadku posiadania nieruchomości w okolicy Wielkopolski. Z pewnością w innych regionach również znaleźć można profesjonalne firmy, które szybko i sprawnie przeprowadzą wycenę. Wynajęcie agenta nieruchomości jest opcjonalne i w razie wyrażenia takiej chęci, pracownik agencji sam znajdzie nowych lokatorów do naszego domu.