Zadbaj o stan reflektorów samochodowych

 

pomarańczowy reflektorEksploatacja samochodu wiąże się z koniecznością regularnego regenerowania wysłużonych części, jednak bardzo rzadko w obrębie naszego zainteresowania znajdują się...reflektory, które traktujemy z niemałym dystansem. Oświetlenie stanowi bardzo ważny element zwiększający poczucie naszego bezpieczeństwa i widoczność na drodze, dlatego też powinno być traktowane z identyczną troską jak ma to miejsce w przypadku klimatyzacji czy silników z turbosprężarkami. Im częściej będziemy koncentrować swoją uwagę na wysokiej jakości reflektorów, tym dłużej będą nam służyć. Koszt naprawy czy wymiany lamp na nowe może być wyjątkowo wysoki zwłaszcza, że współcześnie coraz popularniejsze jest oświetlenie ksenonowe, zdecydowanie delikatniejsze od dotychczasowych, klasycznych rozwiązań.

Lampy ksenonowe nie posiadają gorących żarników, dlatego też nie są typowymi żarówkami, stanowią jednak źródło światła powstające w łuku elektrycznym, tworzącym efekt bańki wypełnionej gazem szlachetnym. Niewątpliwą zaletą takiego oświetlenia jest jego większa wydajność oraz zdecydowanie większa moc, która przekracza produktywność standardowej żarówki o prawie 30 procent. Przy mniejszej mocy generuje więc lepsze światło, zapewniające kierowcy lepszą widoczność trasy i – automatycznie - wyższy komfort jazdy. Ksenon pozwala też na dłuższą eksploatację bez konieczności regeneracji, jednak troska o reflektory nie powinna być przez nas traktowana jak zbyteczny problem. Do obowiązków każdego kierowcy powinno należeć regularne kontrolowanie stanu reflektorów, a w szczególności ich kloszy oraz odbłyśników, ponieważ wszystkie zarysowania albo zabrudzenia mogą nie tylko zmniejszać wydajność oświetlenia, ale także sprawiać, że obniży się bezpieczeństwo jazdy. Warto pamiętać, że jako uczestnicy ruchu drogowego jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za pozostałych kierowców i pieszych, dlatego też stałe kontrolowanie stanu pojazdu powinno należeć do naszych obowiązków. Jeżeli nie będziemy widoczni dla kierowców nadjeżdżających z przeciwka, możemy stać się poważnym zagrożeniem.

żółte światłaOświetlenie ksenonowe pozwala na precyzyjne kontrolowanie strumienia generowanego światła, głównie dzięki dokładnej konstrukcji. Niewątpliwą zaletą, którą posiada zarówno ksenon, jak i biksenon jest wysoka moc światła, które jednak nie wpływa na obniżenie komfortu jazdy kierowców znajdujących się w pojazdach nadjeżdżających z przeciwka. Choć strumień światła jest intensywny, granica światła i cienia zapewnia kierowcom bezpieczeństwo. Oczywiście podstawowym warunkiem jest odpowiednie sprofilowanie reflektorów, ponieważ najwyższej klasy lampy nie będą należycie spełniały swojej roli jeżeli będą źle ustawione. Współczesne lampy ksenonowe bardzo często wyposażone są w systemy czyszczące lub wycieraczki, dzięki czemu w razie potrzeby mogą usunąć z własnej powierzchni zabrudzenia. Coraz częściej też reflektory zaopatrzone są w samopoziomujące mechanizmy, które automatycznie ustawiają promień światła. Dbając o oświetlenie wydłuża się żywotność urządzeń, co do serca powinni wziąć sobie w szczególności kierowcy posiadający żarówki ksenonowe. O tym, jak ważne jest regularne przeglądanie stanu lamp wiedzą specjaliści zajmujący się na co dzień ich regeneracją, jak chociażby przedstawiciele Xenon Serwis, zaopatrujący swoich odbiorców w oryginalne części niezbędne do prawidłowego funkcjonowania oświetlenia. Szeroki wachlarz usługowy pokazuje, że popularny xenon jest coraz istotniejszą częścią składową samochodów.

O uszkodzenie lamp nie trudno, ponieważ każdego dnia podczas codziennej eksploatacji pojazdy narażone są na kontakt z zanieczyszczeniami w postaci błota, piasku, żwiru czy nawet owadów, dlatego też nieregularnie czyszczone mogą sprawiać, że na powierzchni reflektora utworzy się trudna do usunięcia warstwa zabrudzenia. Ze względu jednak na to, że nowoczesne pojazdy zaopatrzone są w coraz więcej elektroniki, która nie pozwala na samodzielne naprawy czy też demontowanie poszczególnych części, może okazać się, że wyczyszczenie reflektora od środka okaże się nie lada wyzwaniem. Jeżeli powierzchnia reflektora zacznie matowieć na skutek działania promieni słonecznych, a żarniki zaczną świecić na fioletowo-niebiesko zamiast na biało, może okazać się konieczne wymienienie zużytych części. Zaopatrzenie się w akcesoria pochodzące od autoryzowanego producenta może okazać się kosztownym przedsięwzięciem zwłaszcza, że nowoczesne oświetlenie wymaga kontaktu z profesjonalistą, dlatego też najrozsądniejszym rozwiązaniem jest samodzielne troszczenie się o przedłużenie żywotności oświetlenia, niezależnie od tego czy będzie to ksenon czy biksenon. Regularne korzystanie z pomocy diagnostów, którzy będą w stanie sprawdzić prawidłowość wypoziomowania promieni światła oraz odwiedzanie zaufanych mechaników pozwala na utrzymanie pojazdu w doskonałym kondycji. Dobrze ustawione światła i ich duża moc jest w stanie zapewnić doskonałą widoczność zarówno nam jak i pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, dlatego też powinno się dołożyć wszelkich starań, aby ich stan był zawsze taki, jak trzeba. Czyli najlepszy z możliwych.