Sprzedaż mieszkania – duże wyzwanie

 

projekt wnętrzWiele osób poszukuje nieruchomości, które mogłoby kupić, jednak okazuje się, że sprawa nie zawsze jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Sprawy nie ułatwia także nadmiar ofert oraz szereg informacji, którymi atakowani jesteśmy na każdym kroku. Okazuje się te, że bardzo często sprzedaż mieszkań wiąże się z koniecznością funkcjonowania na zasadzie marketingowca, który jak najlepiej zaprezentuje swój towar i sprzeda go tak, aby jak najszybciej przyniósł spodziewany zysk. Jeżeli jesteśmy więc właścicielami nieruchomości, jednak nie do końca wiemy w jaki sposób przygotować się do działania i jak zaprezentować się na tle konkurencji aby pozostać zauważonym, warto zapoznać się z kilkoma prostymi wskazówkami. W pierwszej kolejności powinno się zadbać o samo mieszkanie, może się bowiem okazać, że nasza oferta publikowana w internecie czy w prasie jest na tyle ciekawa i atrakcyjnie sformułowana, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem odbiorców. Jeżeli jednak jest to jedyna pozytywna storna takiej sytuacji, ponieważ z jakiegoś powodu od kilu miesięcy mieszkania nie udało się sprzedać, warto zastanowić się co z nieruchomością lub z nami jest nie tak lub też co sprawia, że interesująca oferta na ekranie komputera staje się mniej interesująca na żywo.

Wielu osobom wydaje się, że zapraszając potencjalnego nabywcę do siebie powinni pokazać mu w jaki sposób mieszkanie prezentuje się umeblowane, co oznacza, że nic nie zmieniają pokazują po prostu swoje własne mieszkanie. Badania pokazują jednak, że o wiele lepszy efekt osiągnie się wtedy, kiedy mieszanie będzie puste, ponieważ dzięki temu osoba, która zainteresowana jest kupnem, może samodzielnie projektować w swojej wyobraźni wizję swojego własnego mieszkania. Staje się więc emocjonalnie związana z konkretną przestrzenią, co może być zaburzone w momencie, kiedy w mieszkaniu znajdować się będą meble i rozmaite przedmioty codziennego użytku. Oczywiście nie każdy właściciel mam możliwość pozbycia się mebli lub też przenoszenie ich za każdym razem, kiedy ktoś zdecyduje się obejrzeć lokal, jednak warto wiedzieć, ze w takiej sytuacji wystarczy, że z pola widzenia znikną te przedmioty, które są związane bezpośrednio z nami samymi. Im mniej osobistych pamiątek, tym lepiej, dlatego też nie musimy od razu czyścić całkowicie przestrzeni. Warto też zadbać o to, aby mieszkanie było schludne. Z jednej strony może wydawać się to banalne, z drugiej jednak okazuje się, że bardzo wiele osób zapomina o tym, żeby przetrzeć blaty czy umyć okna. Każdy taki element może zadecydować o naszym sukcesie, na co wskazują zresztą firmy zajmujące się home stagingiem, czyli po prostu zawodowym przygotowywaniem mieszkań do sprzedaży.

Może się wydawać, że tego typu osoby dokonują prostych remontów, jednak nie jest to ekipa budowlana, a zespół profesjonalnych projektantów i specjalistów od aranżacji wnętrz, którzy za pośrednictwem prostych narzędzi uatrakcyjniają wnętrza stawiając kwiaty, przestawiając meble i opierając się na wytycznych ergonomii i psychologii. Mieszkania na sprzedaż okazują się w takiej sytuacji być atrakcyjnym kąskiem, ponieważ każdy z nas wolałby zawierać transakcję z kimś, kto jest schludny i dba o swoją przestrzeń. W takiej sytuacji działa prosty mechanizm który wskazuje na to, że jeżeli dbamy o przestrzeń, nasze mieszkanie jest schludne a my sami kulturalni, podobną uczciwość będziemy zachowywać podczas zawierania umowy. Oczywiście nie zawsze mieszkania na sprzedaż, które nie mogą znaleźć swoich nowych właścicieli nie cieszą się zainteresowaniem dlatego, że komuś nie odpowiada lokalizacja czy stan techniczny. Może się bowiem okazać, że najzwyczajniej w świecie wybraliśmy zły moment na opublikowanie własnej oferty, ponieważ rynek nieruchomości zmienia się tak często, że może się okazać, że nasze mieszkanie zlokalizowane w starej kamienicy będzie musiało poczekać na lepsze czasy, podczas gdy ogromnym zainteresowaniem będą się cieszyć przestronne apartamenty w nowoczesnym budownictwie. Sprawa nie jest więc łatwa, ponieważ niezbędne jest zaopatrzenie się w niezbędną wiedzę, dzięki której umiejętnie moglibyśmy zarządzać posiadanym przez nas majątkiem. Warto więc śledzić trendy, czytać raporty i analizy, nawet jeżeli nie do końca je rozumiemy, ponieważ zawsze mamy szansę korzystania z pomocy profesjonalistów. Im bardziej będziemy się starać i próbować, tym lepiej dla nas, ponieważ wszelkiego rodzaju nieruchomości są majątkami na tyle cennymi, że nie powinno się nimi dysponować całkowicie z przypadku.

Wiadomo oczywiście, że nie zawsze i nie na wszystko mamy wpływ, warto jednak starać się działać na tyle, na ile się da po to, aby uniknąć ewentualnych rozczarowań wynikających z pochopnego podjęcia jakiejkolwiek decyzji. Wiadomo też, że mieszkania na sprzedaż nie zawsze będą w pełni odpowiadały naszym oczekiwaniom, ponieważ szereg czynników znajduje się w strefie zewnętrznej, która w żaden sposób nie odpowiada stanowi faktycznemu, przez co nie zawsze nasze starania w postaci remontów i przekształceń przynoszą spodziewany rezultat. Jeżeli w bezpośrednim sąsiedztwie naszego bloku czy domu pojawi się wysypisko śmieci lub też ubojnia, nawet jeżeli w drzwiach zamontujemy złote klamki nasza nieruchomość będzie warta zdecydowanie mniej niż wtedy, kiedy wokół ćwierkałyby ptaki lub też znajdowały się istotne węzły komunikacyjne czy też ważne i cenne zabytki.