Konkurs na skuteczne strony www rozstrzygnięty!

internetW ubiegłym półroczu ogłosiliśmy konkurs na „skuteczne strony www”. Nie określiliśmy go mianem konkursu na „najskuteczniejsze strony”, ponieważ wydaje nam się, iż trudno rozsądzić, czy jakaś strona może być najskuteczniejsza. Efekty, które chce osiągnąć jej właściciel są miernikiem skuteczności. Da się powiedzieć, czy strona jest skuteczna, czy nie, jednak wyłonienie najskuteczniejszej raczej nie jest możliwe, zwłaszcza, że strony te są bardzo różne, wielość tematyk i różnorodność oczekiwanych efektów, jakie miałyby przynosić strony, wykluczają nadanie trofeum jednej konkretnej stronie. Zatem założeniem naszego konkursu, było nagrodzenie kilku ciekawych stron internetowych, które przyniosły ich właścicielom pewne korzyści. Owe korzyści mogły być wielorakie. Nie chodziło nam wyłącznie o zyski materialne. Jeżeli jakaś osoba, która prowadzi stronę poświęconą zabytkom swojego miasta i udało jej się zgromadzić ogromną ilość wpisów, komentarzy, pochwał, a tym samym udało jej się zachęcić sporo internautów do zapoznania się z historią i kulturą miasta, być może do jego odwiedzenia, wtedy uznać trzeba, że ta strona okazała się skuteczna.

Wśród zwycięzców znalazły się trzy strony poświęcone kulinariom. Ta tematyka jest od długiego już czasu na topie. Kilka lat temu podobnie modnym tematem był taniec. Z czasem przyszła pora na renesans domowego gotowania, najprawdopodobniej to odrodzenie mody na przygotowywanie zdrowych, smacznych posiłków w zaciszu własnej kuchni, spowodowane było kulinarnym boomem blogowym. Tego rodzaju blogów jest w sieci całe mnóstwo, jednak zaczęły się też licznie pojawiać strony dotyczące tej przestrzeni hobbystycznej. Zawierają one przepisy na różne potrawy. Niekiedy są to strony ograniczające zakres tematyczny, np. dotyczą jedynie receptur śniadaniowych lub wyłącznie posiłków wegetariańskich, czasem poświęcone są tylko wypiekom lub wypiekowi pieczywa. Niemniej jednak tego typu strony od kilku lat zyskały wielką popularność. Trzy skuteczne strony www poświęcone gotowaniu, które nagrodziliśmy dotyczą kolejno: potrawom wegańskim, kuchni francuskiej, pieczeniu ciast i tortów. Skuteczność była w ich przypadku wyznaczona przez liczbę odwiedzających oraz ilość prestiżowych firm, które zaproponowały im współpracę, np. prosiły o zamieszczenie na stronie reklam produktów. Osoby, tworzące te strony miały także propozycje prowadzenia warsztatów kulinarnych, organizowanych przez restauracje. Wszystko dzięki temu, że strony zyskały ogromną popularność, a osoby, które zamieszczały na nich swoje przepisy zostały uznane za zdolnych kucharzy, docenionych przez internautów, a także firmy i restauracje, pragnące nawiązać współpracę. Stronom poświęconym kulinarnym szaleństwom, serdecznie gratulujemy wygranej i trzymamy kciuki za ich kolejne sukcesy, a wiemy, że na pewno będzie ich jeszcze niemało.

Kolejne strony, które okazały się skutecznymi na tyle, byśmy mogli je wyróżnić, to strony sklepów, w tym internetowych. Skuteczność mierzyliśmy w tym przypadku przede wszystkim zyskami finansowymi, jakie sieciowa działalność przyniosła sklepom. Doceniliśmy internetowy second-hand, który nie ma stacjonarnej siedziby, prowadzi jedynie sprzedaż wysyłkową. Biznes ten okazał się niezwykle opłacalny i przyniósł właścicielce spore korzyści. Towar, który sprowadza z Wielkiej Brytanii i Holandii nie jest drogi, brak sklepu stacjonarnego wyklucza kolejne olbrzymie koszty, a duże zainteresowanie ofertą internautek sprawia, że second-hand w sieci to strzał w dziesiątkę. Następne dwie strony, które zostały nagrodzone, są to strony sklepów oferujących zdrową żywność. Oba sklepy posiadają swoje stacjonarne siedziby, a do tego prowadzą sprzedaż internetową. Odkąd zaczęły promować się w sieci, ich zyski znacznie się zwiększyły. Popularność tych sklepów świadczy też o wzroście świadomości społeczeństwa na temat zdrowego odżywiania i ekologii. Czwarty sklep, którego stronę zdecydowaliśmy się nagrodzić, to sklep z zabawkami. W ofercie znajdują się jednak nie tradycyjne pluszowe misie i lalki dla dzieci, lecz zaprojektowane przez studentów krakowskiej ASP zabawki. Projekty pochodzą jeszcze z lat 90., ale dopiero teraz doczekały swej realizacji. Maskotki są naprawdę ciekawie wykonane, pomysły na wyglądy poszczególnych postaci często zaskakują, a więc zabawki te mogą być świetnym prezentem nie tylko dla dzieci, ale i dla dorosłych, stanowiąc designerski gadżet.praca przy tworzeniu projektów graficznych

Inne skuteczne strony www przez nas nagrodzone, to strony dotyczące podróży. Dwie tego typu strony wyróżniliśmy, nadając im miano skutecznych. Pierwsza z nich poświęcona jest miastu Gdańsk oraz miejscom niespotykanym, niejednoznacznym, ukrytym w Gdańsku, a jednak ciekawym, dobrym do zwiedzania. Autor strony proponuje niekonwencjonalne zwiedzanie miasta, sam w ten sposób zawsze poznaje inne miejsca w Polsce i na świecie – odwiedza miejsca nieoczywiste. Takie alternatywne zwiedzanie zachwyciło wielu internautów, którzy w końcu wraz z twórcą strony postanowili zorganizować grupę turystyczną, która poznaje wciąż na nowo Gdańsk niekonwencjonalnymi metodami oraz werbuje inne osoby, by razem z nimi w ten sposób zwiedzać miasto. Drugą stroną dotyczącą podróży jest strona przewodnika tatrzańskiego, który promuje polskie góry, proponując różnorodne szlaki, opisując je dokładnie i zachęcając do wspólnych wycieczek. Jego działalność w sieci zyskała wiele pozytywnych głosów, co więcej został stworzony klub fanów wycieczek tatrzańskich pod kierownictwem twórcy tej strony. Przywołane tu strony podróżnicze, co prawda nie przyniosły zysków materialnych swoim autorom, jednak dały im coś równie wspaniałego – przeniosły ich pasje na innych, zachęciły internautów do poznawania ciekawych zakątków Polski, rozwijania swoich hobby, dostrzegania piękna miasta i przyrody. Twórcy tych stron bardzo cenią efekty, jakie przyniosła ich działalność, satysfakcja jest najważniejsza i czerpanie przyjemności z pasji – wszystko to świadczy o skuteczności stron. Bezinteresowność jest tu dużą zaletą, samoświadomość osób, prowadzących strony składa się na społeczności owy charakter ich działań. Doceniliśmy te strony również ze względu na wspomnianą bezinteresowność, jedynie hobbystyczny charakter projektu. O tworzeniu witryn można poczytać na stronie w sieci, ponieważ jest to bardzo ciekawe zagadnienie.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy, mając nadzieję na ich dalszy rozwój i powodzenie. Nagrodą jest bon pieniężny w kwocie 4 tys. zł. Liczymy na to, że nagroda będzie przydatna w realizacjach projektów sieciowych. Za dwa miesiące ogłoszona zostanie kolejna edycja konkursu, do której będzie można zgłaszać swoje strony internetowe, wypełniając formularz zamieszczony na naszej stronie www. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie, po jego ogłoszeniu, czekamy trzy tygodnie na zgłoszenia, mamy nadzieję, że pokażecie nam swoją kreatywność i wszystkie proponowane strony, przynoszą niemałe sukcesy, wtedy nagroda w konkursie będzie należytym podsumowaniem waszej sieciowej działalności.