Od czego zależą rzetelne analizy rynku nieruchomości?

przyciskiWszystkie działania w obrębie nieruchomości wymagają odpowiedniego zasobu wiedzy oraz nieprzeciętnych umiejętności. W związku z tym, nie warto podejmować się samemu sporządzania wyceny danej nieruchomości. Można to zrobić jedynie w celach orientacyjnych. Jednak wartość obiektu w 100% zgodną z rzeczywistością jest w stanie określić jedynie profesjonalista z branży – rzeczoznawca nieruchomości. Warto podjąć z nim współpracę, aby uniknąć nietrafionej transakcji, która może nas sporo kosztować. Przystępując do określenia wartości nieruchomości, rzeczoznawca dokonuje najpierw analizy nieruchomości. Wówczas, bierze pod uwagę rozmaite elementy, od których zależy wartość obiektów.

 W przypadku nieruchomości lokalowych oraz budynkowych, są to przede wszystkim: lokalizacja, wielkość oraz stan nieruchomości. Pierwsza kwestia, wbrew pozorom, jest jedną n najważniejszych. Nikt nie che bowiem mieszkać lub otworzyć firmy w cieszącą się złą sławą okolicy, która na dodatek jest mało prestiżowa. Dzisiaj standardem są osiedla nowoczesne, szybko rozwijające się. W przypadku lokali przeznaczonych pod wynajem na biura, liczy się również bliskość centrum miasta oraz dobre połączenie z komunikacją miejską. W tym przypadku bardzo ważną sprawą jest również takie zaprojektowanie nieruchomości, by odznaczała się ona szeregiem udogodnień dla osób niepełnosprawnych, zarówno pracowników, jak i klientów firmy. W związku z tym, konieczne jest wyposażenie budynku w odpowiednie windy. Odpowiednie, czyli dość duże. Ważne jest także, aby ich liczba nie ograniczała się do jednej. Oprócz wind, liczy się także szereg innych właściwości budynku: obniżone, a w miarę możliwości zlikwidowane wysokie progi, klamki zamocowane na odpowiedniej wysokości, przystosowane toalety do potrzeb osób niepełnosprawnych, drzwi otwierane automatycznie, szerokie przejścia i wiele innych udogodnień.

Kolejna ważna rzeczą podczas ustalania wyceny budynku jest wielkość oraz stan poszczególnych pomieszczeń, jak i całego budynku. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że dzisiaj standardy są znacznie wyższe niż dawniej, a więc na porządku dziennym jest duży taras, piękny widok oraz duży metraż. Co się zaś tyczy nieruchomości gruntowych, to w tym wypadku, podczas określania wartości ziemi, pod uwagę brana jest jej jakość. Do podstawowych narzędzi pracy każdego rzeczoznawcy należą specjalne arkusze. Każdy z nich ma inne przeznaczenie. Służą one do określania rozpiętości cenowej przy czym pod uwagę bierze się najgorsze cechy obiektów oraz najlepsze. W ten sposób ustala się granice cenowe dla wszystkich nieruchomości. Używane przez specjalistów arkusze to także te, które są przeznaczone do analizowania, mierzenia oraz eliminowania trendów czasowych; do konstruowania miary podobieństw obiektów oraz do określania, jakie te podobieństwa pomiędzy nieruchomościami są; do określania zmienności cenowej, a więc dynamicznych przemian zachodzących na rynku nieruchomości; do ustalania, które cechy rynkowe są istotne, a które nieistotne dla konkretnej analizy. Jak zatem widać, sporządzanie wyceny nieruchomości wymaga bardzo dużej wiedzy oraz specyficznych umiejętności.

obliczeniaWszystkie te czynności sprowadzają się do analizy rynku nieruchomości. Na stronie http://www.zfd.com.pl/ można znaleźć więcej informacji w tym zakresie. Tymczasem istotne jest także co innego. Dużym udogodnieniem jest powszechny dostęp do nowej aplikacji, tak zwanej wyceniarki. Każdy, nawet jeśli nie jest specjalistą z branży nieruchomości, może samodzielnie określić wartość danego obiektu. Trzeba mieć jednak świadomość, że wyceniarka nie stanowi jedynego i nieomylnego narzędzia. Powinna być wykorzystywana jedynie w celach orientacyjnych. Po pierwsze dlatego, że korzysta z baz danych, które wcale nie muszą być na bieżąco aktualizowane. Po drugie, właściciele nieruchomości, które są na sprzedaż, przekłamują nieco rzeczywistość podając nie do końca zgodne ze stanem faktycznym cechy nieruchomości. Dostęp do realnych informacji mają jedynie specjaliści funkcjonujący na rynku nieruchomości. Po trzecie, do określenia rzeczywistej wartości nieruchomości potrzebna jest współpraca z profesjonalistą z branży, czyli z rzeczoznawcą. Po czwarte, niezastąpiona jest pomoc specjalisty w formie porady. Nie tylko określi on realną wartość obiektu, ale także doradzi, czy warto w danej chwili przeprowadzać transakcję. Rynek nieruchomości jest na tyle specyficzną branżą, że stale ulega rozmaitym, dynamicznym zmianom. W związku z tym, najlepiej orientują się w nim specjaliści i to właśnie oni wiedzą, który moment jest najlepszy do przeprowadzenia kupna lub sprzedaży danej nieruchomości, aby było to najbardziej korzystne. Niewątpliwym plusem korzystania z wyceniarki jest natomiast to, że skorzystać z niej może każdy, albo on-line, albo poprzez ściągnięcie aplikacji na swój telefon czy laptop.

Ponadto, jest to dobry sposób, żeby poznać orientacyjną cenę danego obiektu. To pozwoli zorientować się, czy będzie nas stać na przeprowadzenie danej transakcji, czy też absolutnie nie. Jak zatem widać, najlepiej, gdy wycenę obiektu przeprowadza profesjonalista przy pomocy odpowiednich do tego narzędzi oraz z wykorzystaniem szerokiej wiedzy na ten temat. Ponadto, w przypadku, gdy dokonujemy kupna bądź sprzedaży nieruchomości, warto korzystać z biura nieruchomości, ponieważ zazwyczaj działa ono w rejonie, w którym znajduje się dany obiekt. W ten sposób zyskujemy pewność, że pracownicy biura znają realia tej lokalizacji. Dodatkowo, orientuje się jakie są konkurencyjne ceny nieruchomości, w związku z czym stanowi najlepszego doradcę dla swojego klienta. Warto również decydować się na współpracę z dużymi, renomowanymi firmami działającymi na rynku nieruchomości, ponieważ posiadają wieloletnie doświadczenie i świetną intuicję. Wynika to z faktu, że wieloletnia działalność pozwala im doskonale orientować się w branży oraz znać mechanizmy działania rynku nieruchomości. Na szczęście, rynek nieruchomości oraz firm, które się nim zajmują jest bardzo szeroki, dlatego klienci mają w czym wybierać. Trzeba przy tym pamiętać, że liczy się przede wszystkim jakość tego rodzaju świadczonych usług.