Ergonomia

Producenci elektronarzędzi oraz urządzeń pneumatycznych nieustannie prześcigają się w udostępnianiu na rynku coraz lepszych rozwiązań w postaci gotowych produktów wysokiej jakości. Z założenia są one coraz lżejsze i mniejsze, posiadają poręczną konstrukcję, a przy tym są coraz szybsze i mocniejsze.

Ergonomia to dziedzina, zajmująca się dostosowaniem warunków pracy do jak najlepszych jej wyników. Celem, jaki sobie stawia jest jak najmniejsze zużycie energii ludzkiej (w głównej mierze, choć nie tylko) i jak najwydajniejsza praca człowieka i maszyny. W XXI wieku stała się ideą, przyświecającą produkcji wszelkiego typu sprzętu, służącego do montażu, budowy, prac remontowych i wielu innych.

Dzięki niej, najnowocześniejsze urządzenia produkowane są z myślą o jak najlżejszej pracy. Narzędzia typu wiertarka, czy szlifierka są projektowane tak, aby ich użytkowanie nie sprawiało nam żadnych problemów. Nieustannie dostosowywane są do jak najdrobniejszych czynności, aby każdy ruch był najbardziej skuteczny i okupiony minimalnym wysiłkiem.

Ergonomia to przede wszystkim kompaktowa konstrukcja, dzięki odpowiednio dobranym kształtom, minimalnej wadze, małym mechanizmom i starannie zaprojektowanym rękojeściom, dostosowanym do kształtu dłoni. Narzędzia umożliwiają maksymalnie wydłużoną pracę bez zmęczenia. Nasz wysiłek fizyczny, w postaci pracy mięśni, jest nieustannie minimalizowany. W przypadku wiertarki nasz udział ma się ograniczyć do dokładnego przystawienia wiertła do wyznaczonego punktu, przytrzymania przycisku włącznika i optymalnego nacisku na sam sprzęt. Mimo zwiększeniu efektywności samego urządzenia, to my nadal jesteśmy panami sytuacji, wpływając na przebieg pracy.

Nasze zmęczenie ma być z założenia minimalne. Praca fizyczna jest nieustannie eliminowana na korzyść pracy umysłowej. To my planujemy każdy wykonany ruch, ale wykonanie tego ruchu nie wymaga już zaangażowania naszych mięśni. Oprócz minimum wysiłku, nowoczesne narzędzia zapewniają również pełen komfort użytkowania. Urządzenia są coraz częściej przystosowywane do obsługi zarówno przez osoby prawo, jak i leworęczne. Człowiek, który posługuje się lewą ręką nie musi już dostosowywać się do urządzenia. Wygodę zapewniają również miękkie rękojeści, wykonane ze specjalnych materiałów (gumy, tworzywa sztucznego), aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia ciała. Uchwyty o odpowiednim kształcie i fakturze zapobiegają powstawaniu odcisków i przetarć, co umożliwia dłuższy okres obsługi urządzenia bez konieczności wykonywania przerw.

Coraz lżejsze urządzenia, w tym również elektronarzędzia, które posiadają wewnątrz silnik lub akumulator, umożliwiają ich pewniejsze utrzymanie w dłoniach i większą precyzję wykonywanych czynności. Ręce nie są narażone na obciążenie i dzięki czemu czas pracy ciągłej może zostać dodatkowo wydłużony.

Ale należy pamiętać, że ergonomia to nie tylko rozmiar, kształt i waga. Polega ona również na jak najlepszym dopasowaniu urządzenia do poszczególnych przypadków. Dzięki temu udostępniany jest nam coraz szerszy wybór modeli, dostosowanych do określonego materiału, rozmiaru powierzchni oraz konkretnej czynności. I tak w przypadku szlifierki nie mamy już jedynie do czynienia z uniwersalnym urządzeniem szlifującym. Wśród szlifierek, możemy wybrać oscylacyjną, mimośrodową, taśmową, kątową i wiele innych. Są one dopasowane zarówno do przeznaczonej do obróbki powierzchni jak i możliwości samego użytkownika. Każdy może wybrać odpowiednie dla swoich umiejętności urządzenie. Natomiast jeśli chodzi o wiertarki, mamy do wyboru wiele osobnych urządzeń do obróbki drewna, metalu i szkła. Możemy zdecydować się na wiertarkę tradycyjną – obrotową lub udarową. Dla zaoszczędzenia zarówno miejsca w skrzyni z narzędziami, jak i pieniędzy, możemy również wybrać urządzenie uniwersalne. Takie narzędzia posiadają zwykle kilka trybów, które można uruchomić za pomocą jednego włącznika. Dlatego też, kupując wiertarkę udarową, kupujemy jednocześnie wiertarkę tradycyjną oraz wkrętarkę. Takie urządzenie jest wielofunkcyjne, i spośród wielu trybów wybieramy ten, który najlepiej pasuje do określonego materiału, lub rodzaju powierzchni. Ergonomia przyświeca nam również na poziomie samego zakupu.

Przede wszystkim jednak dzięki takiemu pojęciu, jak ergonomia możemy cieszyć się coraz szybszą i wydajną pracą urządzeń elektrycznych, pneumatycznych i innych. W tym przypadku ergonomia to określone parametry. Producenci starają się udostępniać narzędzia o wysokiej mocy nominalnej, maksymalnym momencie obrotowym i prędkości obrotowej oraz maksymalnych średnicach wiercenia (w przypadku wiertarek). O samych narzędziach popularnych w przemyśle polskim przeczytamy pod adresem www.3arm.pl/seria-3,816.html lub na innych witrynach poświęconych podobnemu zagadnieniu.

Urządzenia muszą spełniać określone standardy, żeby producenci mogli utrzymać wysoką pozycję na rynku. Ergonomia oraz odpowiednie stanowisko pracy jest współcześnie wymogiem na polu projektowania i produkowania narzędzi do prac montażowych i remontowo-budowlanych. Wymagania użytkowników rosną wraz z pojawianiem się nowoczesnych modeli szlifierek, czy wiertarek. Ergonomia jest więc dynamiczną dziedziną, której standardy i wymogi nieustannie się zmieniają wraz z postępem technologicznym.