WIERTARKA

 Wybór dobrej klasy urządzenia wiercącego to sama przyjemność dla doświadczonego majsterkowicza. Jeżeli jednak wiertarka potrzebna jest komuś, kto nie posiada wprawy w pracach remontowo-budowlanych, a już tym bardziej w zakupie dobrej jakości sprzętu, trzeba skorzystać z pomocy kompetentnych użytkowników. Fachowe rady znajdziemy z pewnością na forach internetowych. Możemy również zwrócić się o pomoc do osoby pracującej w sklepie budowlanym w odpowiednim dziale.

W pierwszej kolejności musimy zastanowić się nad tym, do czego wiertarka będzie nam służyć. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć do czego urządzenie wiercące będzie potrzebne w przyszłości. Warto jednak zwrócić na to uwagę, ponieważ każda wiertarka odznacza się zastosowaniem do różnego rodzaju powierzchni.

Dawniej stosowano powszechnie wiertarkę ręczną, której obsługa wymagała sporego wysiłku użytkownika. Praca tego typu urządzeniem polegała na ręcznym kręceniu korbą z jednej strony, dzięki czemu wiertło wkręcało się w obrabiany materiał z drugiej strony. Dzisiaj nie musimy już stosować tego typu urządzeń. Dostępne na rynku są wiertarki elektryczne, których praca wymaga od nas coraz mniejszego zużycia energii. Dzięki wysokiej mocy wiertarek, mogą być one stosowane do wielu rodzajów materiału.

Wielu użytkowników słusznie zwraca uwagę na udar. Wiertarka udarowa posiada zastosowanie do wiercenia w betonie dzięki ruchowi obrotowemu oraz posuwisto-zwrotnemu. W czasie pracy wiertło uderza prostopadle o obrabiany materiał i wbija się w powierzchnię z niezwykłą precyzją. Wiertarka udarowa jest przeznaczona do wiercenia w betonie, którego obróbka zwykłą wiertarką byłaby niemożliwa. Bardzo twarde i kruche materiały nie mogą być wiercone za pomocą innych urządzeń. Udar umożliwia wygodne i dokładne wiercenie. Dzięki prostopadłemu uderzaniu o powierzchnię przeznaczoną do obróbki, otwór jest wykonany precyzyjnie. Przed zakupem warto poznać różne modele wiertarek, na przykład dzięki witrynie http://sklepbosch.pl/wiertarki - w ten sposób zawsze wybierzemy najlepszą dla siebie opcje.

W przypadku wiertarek udarowych, ważna jest funkcja przełączenia trybu wiercenia. Udar jest przydatny, ale nie zawsze konieczny. Sprawdza się doskonale w czasie wiercenia w betonie, ale już nie w drewnie ani szkle i metalu. Do obróbki tego typu materiałów stosuje się wiercenie standardowe oparte na ruchu obrotowym.

Z funkcjonalnością wiertarki wiąże się również tryb wkręcania i wykręcania. Jeżeli decydujemy się na zakup tego typu urządzenia, warto zawrócić uwagę na to, czy jest ono wyposażone w dodatkowe funkcje. Wiertarko-wkrętarki posiadają niezwykle szerokie zastosowanie, dzięki czemu pozwalają zaoszczędzić użytkownikowi sporo pieniędzy oraz miejsca przechowywania. Przełączanie trybu tego typu wiertarki jest bardzo proste i wymaga zaledwie kilku ruchów. W tym przypadku ważny jest dwuczęściowy, szybkoaciskowy uchwyt wiertarski. Dzięki tej funkcji wymiana wierteł i wkrętów odbywa się w kilka sekund i nie wymaga zastosowania dodatkowych kluczy. Zatem jeśli decydujemy się na zakup wiertarki udarowej, warto wybrać takie urządzenie, które umożliwia wyłączenie udaru oraz przełączenie trybu na wkręcanie i wykręcanie oraz posiada szybki system wymiany narzędzi. Im bardziej uniwersalne urządzenie, tym wyższa cena, ale również lepsza inwestycja na przyszłość.

Należy również pamiętać, aby wiertarka wyposażona była w system sterowania prędkością obrotową. Dzięki tej funkcji możemy dopasować obroty do rodzaju materiału oraz etapu pracy jedynie stopniem nacisku na przycisku włącznika. Wpływa to zdecydowanie na komfort pracy oraz precyzyjność działania. Niektóre urządzenia posiadają również blokadę włącznika do pracy ciągłej. Dzięki temu, w przypadku stałego wiercenia, możemy skupić się jedynie na trzymaniu wiertarki.

Istnieją również na rynku urządzenia wiercące, wyposażone w system pochłaniania pyłu. Producenci starają się zapewnić użytkownikom jak największą czystość pracy i oszczędność czasu. System odsysania pyłu umożliwia wiercenie w domu bez konieczności sprzątania. Jak wysoce skuteczna jest ta funkcja, zależy od rodzaju materiału. Ale dzięki niej nie musimy angażować dodatkowej osoby do pomocy, która podczas wiercenia przytrzyma nam rurę od odkurzacza. System pochłaniania pyłu jest przydatny, ale nie konieczny w pracach remontowo-budowlanych. Ważniejsze są inne cechy wiertarki.

Decydując się na urządzenie wiercące warto również zwrócić uwagę na jego kompaktową konstrukcję, wagę oraz uchwyty. Producenci wiertarek starają się nieustannie zmniejszać wagę udostępnianych elektronarzędzi. W zależności od materiału przeznaczonego do obróbki oraz ilości otworów, wiercenie jest krótsze lub dłuższe. Utrzymanie w rękach kilkukilogramowego urządzenia nawet przez piętnaście minut nie jest proste, zwłaszcza kiedy praca wymaga maksymalnej precyzji. Optymalny komfort zapewnia obsługa wiertarki o wadze mniejszej niż dwa kilogramy. Na wygodę niemniejszy wpływ ma sam kształt urządzenia. Wiertarka powinna być jak najbardziej poręczna i wyposażona w uchwyty. Ważne jest również aby mogła być ona używana zarówno przez osoby prawo, jak i leworęczne. Miękkie rękojeści dodatkowo podnoszą komfort pracy, eliminując ryzyko powstawania odcisków i przetarć na dłoniach.