Kraty pomostowe

 Przemysł metalowy w naszym kraju znajduje się na stosunkowo wysokim poziomie. Dzięki temu, wykonywane przez naszych polskich producentów wyroby metalowe cechuje wysoka jakość. Nieustannie poszerzamy ich zastosowanie. Części metalowe są z coraz większym powodzeniem wykorzystywane w budownictwie i dekoracji wnętrz. Jednymi z najbardziej popularnych wyrobów metalowych są kraty pomostowe.

Kraty pomostowe mają szerokie zastosowanie w dziedzinie budowlanej. Stanowią ważny element konstrukcyjny różnego rodzaju dróg, mostów, ciągów komunikacyjnych, schodów, rusztowań i wielu innych. Są produkowane w różnego rodzaju kształtach, kolorach i rozmiarach.

 Kraty pomostowe zgrzewane wykonywane są z płaskowników nośnych o różnych wymiarach i łączących je poprzecznych prętów. Te dwa elementy połączone są ze sobą metodą zgrzewania. Są one zwykle cynkowane ogniowo, co gwarantuje zabezpieczenie przed korozją. Kraty pomostowe zgrzewane są stosowane do budowy mostów, wiaduktów oraz rusztowań, stelaży przemysłowych i małych balkonów w zależności od rozmiarów poszczególnych elementów. Ze względu na ich zastosowanie konstrukcyjne muszą być wykonane z najwyższej jakości materiałów. Do produkcji krat pomostowych służy zwykle wysoce odporna stal. Ponieważ są bardzo często wykorzystywane jako elementy ciągów komunikacyjnych w różnego rodzaju fabrykach, halach produkcyjnych, hutach, kopalniach i magazynach muszą być one odporne na szkodliwe działanie środowiska w tych miejscach pracy. Ponadto powinny być one wykonywane zgodnie z normąDIN 24537 i 24531 oraz przejść badania wytrzymałościowe.

Wielkość oczek oraz płaskowników nośnych w kratach pomostowych zgrzewanych zależy od zastosowania. Ich przeznaczenie różni się pod względem obciążenia. Większość producentów oferuje zarówno kraty pomostowe zgrzewane o standardowych rozmiarach oczek, jak i niestandardowych, na indywidualne zamówienie klienta.

Kraty pomostowe prasowane są wykonywane z ponacinanych płaskowników nośnych i płaskowników poprzecznych ustawionych względem siebie pod kątem prostym. Ich specyfika polega na tym, że poszczególne płaskowniki połączone są poprzez metodę wprasowywania. Taki sposób ich produkcji sprawia, że są one niezwykle mocne i stanowią stabilną konstrukcję. Wykonywane są zgodnie z normą DIN 24537. Dzięki bezodpadowej produkcji krat pomostowych prasowanych, można zaoszczędzić na materiale, przez co gotowy element jest tańszy. Zastosowanie krat pomostowych prasowanych jest równie szerokie. Wykorzystuje się je powszechnie w przemyśle energetycznym, przemysłowym oraz chemicznym. Stanowią one element ciągów komunikacyjnych, pomostów roboczych oraz obsługowych i schodów w różnego rodzaju zakładach przemysłowych, oczyszczalniach ścieków i innych. Mogą być również stosowane jako wycieraczki, pokrycia kanałów, platformy zabezpieczające, elementy elewacyjne, podwieszane sufit i wiele innych.

Zarówno kraty pomostowe zgrzewane, jak i prasowane (wyciskane) są produkowane w standardowej postaci oraz w wariancie antypoślizgowym. Kraty antypoślizgowe to tak zwane kraty Serrated, których specyfika polega na zastosowaniu płaskowników nośnych z nacięciami. Ich nierówna powierzchnia zapewnia większe bezpieczeństwo w trudnych warunkach np. w mrozie, przy opadach śnieg.

Obydwa typy krat pomostowych są wykonywane na specjalne zamówienie w nieregularnych kształtach, np. trójkąta, koła, trapezy itp. Mogą być wyprodukowane ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej np. dla zakładów chemicznych oraz ocynkowane ogniowo i tym samym zabezpieczone przed korozją. Niektórzy producenci oferują również polakierowanie krat pomostowych na czarno metodą proszkową.

Kraty pomostowe zgrzewane i prasowane powinny być bardzo wytrzymałe i trwałe. Powinny być łatwe w montażu oraz stosunkowo lekkie, ale jednocześnie być na tyle solidne, aby przenosić duże obciążenie. Ponieważ ich zastosowanie jest bardzo szerokie, muszą one być całkowicie dostosowane do miejsca docelowego. Większość producentów oferuje ich wykonanie na specjalne zamówienie. Mogą mieć dowolne kształty i rozmiary. Ich montaż powinien odbywać się pod ścisłym nadzorem specjalistów. Dla ułatwienia stawiania konstrukcji produkowane są specjalnie przeznaczone do krat uchwyty standardowe, hakowe do profilu C, uchwyty do łączenia krat, uchwyty do kątownika oraz uchwyty specjalnie wykonane do ciężkich krat.

Szczególną odpornością powinny odznaczać się kraty pomostowe zastosowane w kopalniach i środowisku chemicznym. Stal z jakich są one wykonane musi spełniać wszelkie normy bezpieczeństwa. Kraty pomostowe zgrzewane i prasowane są jednak również powszechnie stosowane jako konstrukcje sceniczne na różnego rodzaju imprezach kulturalnych. Również w tym przypadku powinny być starannie wykonane i zamontowane za pomocą specjalnie wyprodukowanych części (prętów, uchwytów, słupów, łańcuchów i innych). Kraty pomostowe wykorzystywane są coraz powszechniej w budownictwie jako element dekoracji wnętrz. Metal prezentuje się bardzo efektownie zarówno wkomponowany w elewację, jak i we wnętrzach mieszkalnych, jako klatki schodowe, podwieszane sufity i inne.