Sprężarki klimatyzacji – naprawa krok po kroku

Współcześnie niemal nie wyobrażamy sobie życia bez klimatyzacji zamontowanej w naszym aucie. Chłodny powiew powietrza jest elementem niezbędnym dla naszego dobrego samopoczucia w upalne dni, a także pomaga nam skupić się na jeździe, zapewniając bezpieczeństwo w trakcie podróży. Czy jednak jesteśmy świadomi tego jak o klimatyzację w aucie dbać?

Kompresor klimatyzacji to w zasadzie pompa, która tłoczy (dostarcza) system chłodzący w systemie klimatyzacji. Montowany jest on zazwyczaj w większości przypadków na silniku. Napęd otrzymuje się najczęściej dzięki paskowi klinowemu (PK) który to właśnie wprowadza tłoki w kompresorze w ruch. W ten właśnie sposób otrzymujemy ciśnienie w układzie. Głównie wyróżnia się aż trzy grupy kompresorów: tłokowe, rotacyjne i ślimakowe. 

Sprężarki klimatyzacji dzielimy natomiast na dwie grupy: automatyczne i manualne. Jeżeli chodzi o poszczególne elementy sprężarki klimatyzacji, to wyróżnić możemy:

  • osuszacz (filtr)
  • kompresor
  • skraplacz
  • parownik
  • zawór rozprężny

Jeżeli chcesz utrzymać sprężarkę klimatyzacji w stanie sprawnym, co najmniej raz w roku - najlepiej na początku sezonu- należy sprawdzić ilość czynnika w układzie i wymienić filtr pyłkowy. Raz na 3-4 lata poleca się natomiast odgrzybić układ chłodzący. Po takiej obsłudze nie będziemy odczuwać nieprzyjemnych zapachów w kabinie. Jeżeli jednak zapomnieliśmy o kontroli i nasza sprężarka uległa awarii koniecznie musimy udać się do mechanika. Najczęściej przyczyną awarii w kompresorze jest jego zatarcie. Więcej o tym możemy się dowiedzieć czytając na stronie http://www.kramex.net/sprezarki-klimatyzacji/ sprężarki nie będą miały prze nami tajemnic. Można temu zaradzić w kilku prostych krokach. Wystarczy wymienić osuszacz w układzie, przepłukać układ i zamontować kompresor nowy lub po regeneracji. Przy okazji kontroli sprawdźmy, czy w kompresorze klimatyzacji znajduje się odpowiednia ilość oleju - średnio ok. 100-150 ml. Jest to niezwykle ważne dla właściwego funkcjonowania sprzętu. Uzupełnijmy też płyn chłodzący, który zapewnia nam tak uwielbiany przez nas efekt świeżości w sprężarce klimatyzacji. Pamiętajmy, że dbając i kontrolując sprzęt na bieżąco unikamy większych kosztów w przyszłości, a także zapewniamy naszemu samochodowi dłuższe, bezawaryjne życie.